Graduation Hill

The Lincoln Christian School faculty, administration, and staff are strong, diverse and talented individuals who have been drawn together for a common mission. Ours is a vibrant community with an exciting charge -to introduce families to the real Jesus and help them identify their next step.

Below is a list of the administration, staff, and faculty. To locate a member, scroll to search by division, department, or last name. If you would like to bless one of our Lincoln Bulldogs with their favorite drink or snack, please reference this list.

District Administrators

Birch Trandy

Trandy Birch

LCS School Administrator
Scottblume

Scott Blume

Bible/Discipleship Director
Stewart s

Samantha Stewart

Curriculum and Accreditation Director
Tumy

Lisa Tumy

Administrative Assistant to Mr. Birch
Henry Young 2

Henry Young

Director of Enrollment

1st Grade

Default person 2

Stephanie Franklin

Elementary Teacher
Poverud

Carissa Poverud

Elementary Teacher/Lead Teacher
Default person 3

Macy Henson

Elementary Teacher

2nd Grade

Chloe Carneglutti 2

Chloe Carneglutti

Elementary Teacher
Snider

Jordan Snider

Elementary Teacher/ Lead Teacher

3rd Grade

Trompler Brandi

Brandi Trompler

Elementary Teacher (Lead Teacher)
Default person 2

MaKensie Hollingsworth

Elementary Teacher

4th Grade

Lemke

Tiffany Lemke

Elementary Teacher
Nation

Lisa Nation

Elementary Teacher
Slay

Kristen Slay

Elementary Teacher/Lead Teacher

5th Grade

Brown Paige

Paige Brown

Intermediate Teacher
Farris

Heather Farris

Intermediate Teacher
Rittgers

Jordan Rittgers

Elementary/Intermediate Bible Teacher
Default person 2

Angela Mandel

Intermediate Teacher

6th Grade

Hannah Anderson

Hannah Anderson

INTERMEDIATE TEACHER
Rogers

Krystal Rogers

Intermediate Teacher
Wright

Kelee Wright

Intermediate Teacher
Default person 3

Katie Wann

Intermediate Teacher

Athletics

Fullingim z

Zac Fullingim

Director of Elementary Athletics/Football
Nelson

Doug Nelson

Director of Men's Athletics
Ricke

Jerry Ricke

Executive Director of Athletics/Head Football Coach
Stewart Melody

Melody Stewart

Head Girls Basketball Coach/Assistant Softball Coach
Woodskailan

Kailan Woods

Director of Women's Athletics/Head Girls Track
Lewelling

Stephen Lewelling

Head Boys Cross Country Coach/Head Boys Track Coach
Rader Deidra

Deidra Rader

Head Volleyball Coach
Sensintaffar

LeeAnn Sensintaffar

Head Cheer Coach
Comfort

Jeff Comfort

Baseball Coach
Bruce

Brandy Bruce

Girls Golf Coach
Landers

Jimmy Landers

Strength Trainer
Martin Shelly

Shelly Martin

MS Volleyball/Track Coach
Allen

Lacey Allen

Athletic Trainer
Froese Logan

Logan Froese

MS Cross-Country/Basketball/Track
Flanaryjennifer

Jennifer Flanary

Administrative Assistant to Jerry Ricke

Electives

Cruz M

Marcos Cruz

Director of Music/Instrumental Music Teacher
Lewelling Stephen

Stephen Lewelling

P.E. Teacher
Meloday Lowe

Melody Lowe

Theater/Public Speaking Teacher
Meerholz Laura

Laura Meerholz

Art Teacher
Moskal

Kenna Moskal

Vocal/Piano Teacher (Arts Department Head)
Stewart Melody

Melody Stewart

P.E. Teacher
Walsh Stephon

Stephon Walsh

Technology Teacher
Welch

Abby Welch

STEAMM Facilitator
Abigail Bustamante

Abigail Bustamante

Spanish 1 & 2 Teacher

Elementary Administration

Lori Brown

Lori Brown

Elementary Assistant Principal
Williams Beth

Beth Williams

Elementary Advisor/Mentor Coach
Bigby

Mitch Bigby

Elementary Principal / Football Coach

Elementary Specials

Bruce

Brandy Bruce

Elementary/Intermediate P.E. Teacher
Ragland Lacy

Lacy Ragland

Elementary/Intermediate P.E. Teacher
Rowland Dianna

Dianna Rowland

Elementary/Intermediate Art Teacher
Winrich

Charm Winrich

Elementary/Intermediate Music Teacher
Default person 1

Beatrice Torres

Elementary/Intermediate Spanish Teacher

Elementary Support Staff

Bonea Katya

Katya Bonea

Elementary Librarian
Heflin

Lyndsey Heflin

Elementary Nurse
Rollandini

Allison Rollandini

Elementary Administrative Assistant

English Department

Colburn

Cade Colburn

English 8 Teacher
Lee

Angie Lee

English 11, 12 Teacher (Department Head)
Mansfield

Mary Clare Mansfield

English 9 & 10 Teacher
Walsh Elisabeth

Elisabeth Walsh

English 9 Teacher
Worley

T. K. Worley

English 7 Teacher/Yearbook

Secondary Administration

Warren

Whitney Warren

Secondary Principal
Weaver

Isaiah Weaver

Secondary Assistant Principal
Kaelin Woods

Kaelin Woods

Secondary Assistant Principal
Kelley

Stephanie Kelley

Academic Advisor A-L
Melton

Terri Melton

Academic Advisor M-Z

Secondary Support Staff

Delaney Adena

Adena Delaney

ORU Concurrent/Media Specialist
Dewan Anna

Anna Dewan

Attendance Secretary
Farley Thelma

Thelma Farley

Administrative Assistant to Mrs. Warren/Coach Woods
Tolbert

Tiffany Tolbert

Secondary Nurse

History Department

Anderson Emily

Emily Anderson

US History 11/ AP US History Teacher (Department Head)
Baker d

Drew Baker

Okla History & Government Teacher/Head Boys Basketball Coach/Head Golf Coach
Comfort

Jeff Comfort

US History 8 Teacher
Lee Ann Sensintaffar

LeeAnn Sensintaffar

World History Teacher
Di Giovanni

Megan DiGiovanni

World Studies 7 Teacher

Intermediate Administration

Hernandez

Hamilton Hernandez

Intermediate Principal

Intermediate Support Staff

Settles

Maria Settles

Intermediate Secretary
Warehime

Heather Warehime

Intermediate Aide

Math Department

Herrera Nancy

Nancy Herrera

8 Pre-Algebra /Geometry Teacher
Mc Whorter

Tim McWhorter

Trigonometry & Calculus Teacher
Stahl Kara

Kara Stahl

Algebra 1 Teacher (Department Head)
Stokes

AB Stokes

Economics/Math of Finance Teacher and Football & Wrestling Coach
Williams Carri

Carri Williams

Algebra II, Algebra III, AP Calculus Teacher/NHS Sponsor
Brown

Allie Brown

7th Math/7th Advanced Math/Yearbook

Preschool Support Staff

Edwards

Maggie Edwards

Pre-K Aide

Science Department

Campbell Jeff

Jeff Campbell

Anatomy & Physiology Teacher
Cruz Rhonda

Rhonda Cruz

AP Biology/Biology Teacher
Pritchard

Catie Pritchard

AP Chemistry/Chemistry Teacher (Department Head)
Roper Michael

Michael Roper

Physics/Computer Science/Physical Science Teacher

Support Staff

Birch Kelly

Kelly Birch

Volunteer Coordinator
Krista Honeyman 2

Krista Honeyman

Administrative Assistant for Enrollment

Blume

Scott Blume

Advanced Comparative Religion 12 Teacher
Erway

Natalie Erway

Bible Teacher 7 & 8 Girls
Brad Ogans 2

Brad Ogans

Comparative Religion 11 Grade
Puryear

Sharolyn Puryear

Girls Bible 9, 10 Teacher (Bible Department Head)
Shirley Matt

Matt Shirley

Boys Bible 9, 10 Teacher
Thomas

Shawn Thomas

Elementary Bible

Pre-K

Cupps Ashley

Danielle Terry

PK 3-Teacher
Fullingimkim

Kimberly Fullingim

Preschool Teacher/Lead Teacher
Moore

Kristie Moore

Preschool Teacher
Wheeler Wendy

Wendy Wheeler

Preschool Teacher

Kindergarten

Foster

Carol Foster

Elementary Teacher
Default person 3

Jennifer Nevins

Elementary Teacher
Conly

Hannah Conly

Elementary Teacher
Tarrant Rachel

Rachel Tarrant

Elementary Teacher/Lead Teacher